Edukacja

Podręczniki i zeszyty szkolne- jak dbać?

Każdego roku we wrześniu rodzice dzieci chodzących do szkoły muszą zmierzyć się z dużym wydatkiem- zakupem podręczników szkolnych. Niektórzy decydują się na książki zupełnie nowe z księgarń, a niektórzy kupują używane od starszych uczniów. Warto dbać o ich dobry wygląd chociażby ze względów czysto ekonomicznych- takie podręczniki można sprzedać. Bez względu na miejsce, gdzie podręczniki zostaną zakupione, warto nauczyć dzieci aby o nie dbały. Często pod koniec roku szkolnego podręczniki są bardzo zniszczone- pogniecione okładki, podarte kartki, powyrywane strony, rozlana herbata. Z tego powodu takie książki nadają się tylko do wyrzucenia i nie można ich sprzedać. Ten problem dotyczy nie tylko podręczników. Problemem są także zeszyty. Ale czy po zakończeniu roku warto trzymać stare zeszyty? Z pewnością tak! Zwłaszcza że, na koniec szkoły podstawowej, czy liceum odbywają się egzaminy, do których warto przygotowywać się ze starych notatek. Aby tak było, warto o nie odpowiednio zadbać.

Źródło: Sklep z okładkami na książki i zeszyty

Jak trzeba przechowywać podręczniki oraz zeszyty?

Szacunek do książek powinien być zaszczepiony już od najmłodszych lat. Warto przypilnować, aby dzieci już od wczesnego dzieciństwa potrafiły właściwie obchodzić się z książkami. Pozwoli to w późniejszym okresie zadbać o podręczniki szkolne, które są często używane i szybciej się niszczą niż książka, którą czyta się tylko raz i później odkłada na półkę. Odpowiednią troskę czy to o książki, czy o podręczniki warto zacząć już w momencie przechowywania. Na pewno książki nie lubią wilgoci. Dlatego kuchnia, czy łazienka są nieodpowiednimi pomieszczeniami do trzymania tego typu rzeczy. Oczywiście należy także za wszelką cenę unikać zalania. Nie dość, że może to zniszczyć tekst, ponadto takie strony bardzo się marszczą. Po użyciu książki, należy odłożyć ją na półkę i ustawić w pionie, zapobiegnie to gnieceniu i przedarciu okładki. 

Jak nosić książki i zeszyty do szkoły?

Zdecydowanie wiele uszkodzeń ma miejsce w momencie noszenia książek. Zazwyczaj w plecaku szkolnym bardzo się niszczą, ponieważ uczniowie układają je tam niedbale. Co więcej takie podręczniki, i zeszyty mają często styczność z jedzeniem, co zdecydowanie im szkodzi. Zdarza się, że podczas wyciągania z plecaka okładka się podrze, albo pomiędzy strony wpadnie jakiś przedmiot, który może poniszczyć strony. Warto podręczniki i zeszyty nosić w plecaku w oddzielnej przegrodzie niż jedzenie, buty, czy napoje. Unikniemy w ten sposób choć części uszkodzeń. 

Jak zabezpieczyć podręczniki i zeszyty przed zniszczeniem?

Oczywiście podstawą w codziennym dbaniu o podręczniki szkolne i zeszyty jest odpowiednie ich przechowywanie zarówno w domu, jak i w drodze do szkoły. Nie oznacza to, że nie można dodatkowo o nie zadbać. Podręczniki, zwłaszcza te, które dzieci każdego dnia noszą do szkoły można dodatkowo zabezpieczyć specjalnie do tego służącą okładką. Obwoluty na książki ochronią je przed kurzem, tłuszczem, szkodliwym działaniem światła słonecznego. Jeśli zdecydujemy się zainwestować w foliowe okładki na książki, zapobiegnie to negatywnemu działaniu wilgoci na delikatne strony.  W sklepach papierniczych jest duży asortyment okładek: foliowe, papierowe, kolorowe, gładkie, przezroczyste. Warto zdecydować się także na pewien wzór obwoluty i kupić od razu pełen komplet. Oczywiście obwoluty należy odpowiednio dopasować do rozmiaru książki. Nie wszystkie książki są klasycznych wymiarów, często trzeba iść do sklepu z zestawem książek, aby sprzedawca mógł dobrać właściwe. Na rynku są również obwoluty samoprzylepne. Jest to permanentny sposób naochronę książek. Takiej okładki nie da się już usunąć bez uszkodzenia książki. Jeśli mimo wszystko zdecydujemy się na ten typ ochrony, są one bardzo polecane zwłaszcza dla podręczników z miękką okładką, i tych z nietypowymi wymiarami. Wystarczy zakupić taką obwolutę i własnoręcznie zabezpieczyć książki, nie ma potrzeby specjalnie udawać się do sklepu aby dopasować właściwy rozmiar. Jeśli chodzi o zeszyty, zwłaszcza te, w których są ważne notatki, także można je zabezpieczyć. Zazwyczaj obwoluty na zeszyty są typowych rozmiarów, i wystarczy poinformować sprzedawcę jaki zeszyt chcemy obłożyć. Oczywiście nie wszystkie podręczniki dzieci przynoszą do szkoły. Te, które zazwyczaj trzymane są w domu nie trzeba obkładać. Wystarczy tylko staranne ich przechowywanie na półce w domu.

Czy w książkach powinno się robić notatki?

Często w czasie zajęć trzeba w książce zaznaczyć najważniejsze fragmenty tekstu. Jeżeli po skończeniu roku szkolnego zamierzamy sprzedać taką książkę, nie warto to robić długopisem czy zakreślaczem. Najlepiej do tego wykorzystać ołówek, który później można z łatwością wymazać. Oczywiście, nie dotyczy to zeszytów ćwiczeń. Takie książki są często jednorazowe. Nawet jeżeli uczeń rozwiązuje zadania miękkim ołówkiem, często na papierze pozostaje ślad, który uniemożliwia sprzedaż. Natomiast jeśli chodzi o podręczniki czy lektury szkolne, warto dbać o pisanie w nich tylko ołówkiem, który później łatwo się wymazuje. Zadbany podręcznik ma znacznie większą wartość, niż jego podniszczony odpowiednik, dlatego chociaż ze względów ekonomicznych można troszczyć się o jego odpowiedni stan. Oczywiście nawet staranne zabezpieczenia oraz obwoluty nie dadzą rady, jeśli użytkownik nie będzie nauczony dbałości o książki i zeszyty.