Dom

Czym się różnią drzwi zewnętrzne od wewnętrznych?

Może jesteś właśnie w trakcie budowy domu i analizujesz jakie drzwi dobrać? A może planujesz remont całego mieszkania i masz ochotę zamienić ten niesamowicie ważny czynnik? Jeżeli interesuje Cię zagadnienie drzwi, ten artykuł jest dla Ciebie

Jakie właściwości powinny posiadać drzwi zewnętrzne?

Drzwi zewnętrzne są niesamowicie istotną składową naszego domu. To one są odpowiedzialne za nasze bezpieczeństwo, jak również jakość życia w lokalu. Drzwi wejściowe nie licząc tego, że mogą być ładne, powinny być wytrzymałe, zrobione z mocnych tworzyw.

Od gatunku drzwi zewnętrznych zależy nasz komfort życia. Głównie dlatego, że kiepskie jakościowo drzwi wejściowe nie będą nas dobrze chroniły przed zimnem i będą przepuszczały bardzo dużo dźwięków, które mogą być męczące, w szczególności jeśli żyjecie w bloku.

Warto również zwrócić uwagę na to czy drzwi są odporne na ogień i czy są mało podatne na uszkodzenia. To ostatnie szczególnie powinno zwrócić uwagę właścicieli zwierząt domowych, które mogą zniszczyć drzwi.

Jakie są rodzaje drzwi zewnętrznych

Drzwi zewnętrzne mogą być jedno i dwuskrzydłowe, przeszklone i pełne. Wybór jednego rodzaju będzie zależał od tego czy mieszkamy w bloku czy w domku jednorodzinnym. Niestety ale mieszkając w bloku nie możemy zamontować drzwi dwuskrzydłowych i jesteśmy wtedy ograniczeni do konkretnych wymiarów ościeżnicy. Jedyne co możemy wyselekcjonować to tworzywo, z jakiego zostaną wykonane.

Wtedy możemy rozważyć drzwi drewniane. Drewno nie jest odporne na wilgoć dlatego takie drzwi idealnie spełniają się w klatkach lub pod wiatami. Kupimy je w przeróżnych kolorach i wzorach, są niesamowicie wytrzymałe i zapewniają dobrą izolację termiczną i akustyczną. Ich minusem jest to, że są drogie i łatwo jest je uszkodzić.

Drugą opcją są drzwi stalowe, które są bezkonkurencyjnymi drzwiami antywłamaniowymi. Tego rodzaju drzwi są odporne na ogień i uszkodzenia mechaniczne, są względnie tanie, ale mają duży współczynnik przenikania ciepła i gwarantują niską izolację akustyczną.

Ostatni już rodzaj surowca, z którego wykonywane są drzwi to PCV. Te drzwi gwarantują niezłą izolację termiczną i akustyczną. Kupimy je w wszelakich wzorach i kolorach i są zdecydowanie najtańszą alternatywą drzwi zewnętrznych. Niestety są też podatne na odkształcenia i z biegiem czasu mogą przestać się zamykać.

Jakie drzwi wewnętrzne kupić?

Drzwi wewnętrzne kupimy w najróżniejszych wzorach i kolorach, wykonane z przeróżnych materiałów. To w głównej mierze od nich uzależnione jest jak będzie postrzegane nasze mieszkanie. Warto dopasować je pod kolor i styl mieszkania, ale nie zapominać przy tym o wskaźnikach.

Drzwi jednoskrzydłowe są najbardziej wszechstronne i dodatkowo wygłuszające. Drzwi dwuskrzydłowe będą idealne do dużych mieszkań. Drzwi przesuwne pasują do stylu nowoczesnego i loftowego. Dodatkowo zabierają mało przestrzeni. Znajdziemy także drzwi harmonijkowe, które identycznie jak przesuwne zajmują niewiele miejsca, jednak nie uchodzą za wytrzymałe i dźwiękoszczelne.

Jak widzicie wybór drzwi jest spory i tylko my decydujemy czy chcemy zainwestować w bezpieczeństwo ale mieć mierną izolację akustyczną, czy na odwrót. Weźcie jednak pod uwagę, że nie jest do końca istotne z jakiego materiału drzwi będą wykonane, musicie zwrócić uwagę na ich jakość. Nawet drewniane drzwi mogą prędko zniszczyć się jeśli nie będą porządnie zrobione.

Jakie inne drzwi wyróżniamy?

  1. Drzwi otwierane – najpopularniejszy model drzwi. Może on być w opcji zawierającej jedno skrzydło, a także zawierającej dwa skrzydła.
  2. Drzwi rozsuwne – przystają do niedużych lokali. Termin rozsuwne podkreśla że odmykane są przez rozsuwanie.
  3. Drzwi wahadłowe – nieczęsto występują w mieszkaniach, lecz bezproblemowo dostrzeżemy je w pubach, lokalach oraz gmachach obsługi publicznej. Można otwierać ten typ drzwi dwustronnie.
  4. Drzwi układane w harmonijkę – wykazują podobieństwo do drzwi łamanych, ale wykazują więcej wąskich części. Otwarcie tych drzwi sprawia składanie w harmonijkę.