Księgowość

Na czym polega praca biura rachunkowego?

Biuro rachunkowe jest podmiotem gospodarczym, które za przedsiębiorców kalkuluje podatki dochodowe, podatki od towarów i usług VAT. Dosyć często prowadzi także bazę danych kadrowych, czyli listy płac, wyliczanie dni urlopowych i sporządzanie deklaracji PIT. Do zadań rzetelnego biura rachunkowego należy również tworzenie ksiąg handlowych i podatkowych ksiąg przychodów i rozchodów.

Duże ale też małe firmy wielokrotnie preferują zacząć współpracę z biurem rachunkowym, niż zajmować się księgowością we własnym zakresie. 

Na jakie biuro rachunkowe postawić

W internecie zaobserwujemy bardzo dużo biur księgowych. Będą to zarówno nieduże rodzinne przedsiębiorstwa, korporacje przyjmujące do pracy kilkadziesiąt księgowych, ale także ogólnopolskie mobilne księgowości. Bez wątpienia niełatwo jest zdecydować się na , która będzie pasować każdemu.

Warto zweryfikować, czy firma, której planujesz powierzyć całą księgowość posiada ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej i ma Licencję Ministerstwa Finansów. Co prawda od 2014 roku nie trzeba mieć wykształcenia kierunkowego aby być księgowym. Nie jest niezbędne również posiadanie certyfikatu Ministerstwa Finansów, ale to od nas zależy czy chcemy powierzać odpowiedzialność firmie, która może nie znać się na rachunkowości.

Kolejną rzeczą, którą powinno się sprawdzić jest przydzielanie tzw. opiekuna klienta. Niektóre biura rachunkowe wyznaczają określonego specjalistę, którego pracą jest opieka nad Twoją firmą. Dostajesz kontakt do swojego doradcy i ma on wszystkie dokumenty o Tobie zawsze pod ręką. Korzystniejsze cenowo przedsiębiorstwa często nie mają takich opcji i zazwyczaj, kiedy potrzebujesz się czegoś dowiedzieć powinieneś dzwonić na ogólnodostępną infolinię i poczekać, aż przypadkowy konsultant odnajdzie Twoje dokumenty.

Dlaczego warto podjąć współpracę z biurem księgowym?

Przede wszystkim warto zacząć współpracę z biurem rachunkowym dlatego, że jest to niewiarygodna oszczędność czasu. Prowadząc firmę często korzystniej jest przeznaczyć go na znajdowanie nowych kontrahentów, albo lepszą obsługę tych obecnych, niż na samodzielne prowadzenie dokumentacji księgowej. Po drugie – aby porządnie prowadzić księgowość w firmie konieczne jest ciągłe zaznajamianie się z często zmienianymi przepisami prawa w zakresie rachunkowości.

Ostatni już powód to odpowiedzialność za uchybienia i przeoczenia. Jeśli złożysz niepoprawny protokół do Urzędu Skarbowego możesz dostać karę grzywny, a oprócz tego, zarzut popełnienia oszustwa podatkowego. W sytuacji kiedy opłacasz rzetelne biuro rachunkowe – to ono jest odpowiedzialne za zrobione błędy.