Dziecko

Jesteś rodzicem noworodka? Poznaj wady i zalety łóżeczka oraz kołyski

Jeżeli jesteś mamą albo tatą dzidziusia to z pewnością zainteresuje Cię ten artykuł. Na rynku ujrzeć można zdecydowanie więcej akcesoriów dla maluchów. Jednym z takich akcesoriów jest kołyska drewniana, która współcześnie coraz częściej jest kupowana do domów z malutkimi dziećmi. Jakie są zalety i wady kołysek drewnianych i co lepiej zakupić – kołyskę, a może łóżeczko dla noworodka?

Źródło: Kora – kołyski drewniane dla dzieci

Czym różni się kołyska od łóżeczka dla noworodka?

Przede wszystkim podstawową różnicą jest fakt, że łóżeczko stoi stabilnie, a kołyska huśta się, ale jakie jeszcze istnieją różnice tych dwóch rzeczy dla niemowląt? Przede wszystkim czas wykorzystywania. Kołyska drewniana jest idealna dla maluchów, ale tylko do pewnego czasu. Kiedy dziecko zaczyna bez problemu siadać, to należy odstawić ją na poczet łóżeczka. Następną różnicą są gabaryty produktu – łóżeczka w sklepach mogą być w przeróżnych wymiarach, mogą być oddzielnym meblem, albo być dostawione do dużego łóżka. Kołyski najczęściej są małe i mają rozmiar około 90x40cm, dzięki temu łatwo można je wpasować do lokalu, nawet jeśli jest mały.

Zalety łóżeczka i kołyski

Tak sami łóżeczko, jak i kołyska drewniana mają plusy. Każdy z tych produktów ma swoich fanów i to Ty wybierasz, który produkt nabędziesz dla swojego dzidziusia. Największe plusy łóżeczka to:

  • łatwość zakupu różnych rozmiarów, dzięki czemu łóżeczko jest ekonomiczne i może starczyć nawet na kilka pierwszych lat,
  • meble z regulowaną wysokością materaca, dzięki czemu początkowo są perfekcyjne dla niemowlaków, a później można dopasować je dla starszych dzieci,
  • zazwyczaj posiadają dodatkowe półki albo możliwość dołożenia przewijaka, co pozwala na nie kupowanie kolejnego produktu.
Kołyska drewniana bardzo różni się od łóżeczka i mimo, że jest używana do tego samego, jej plusy są zupełnie inne, a będzie to na przykład:
  • niewielkie gabaryty, dzięki czemu zmieści się także do niedużych rozmiarów sypialni,
  • pomaga usypiać malucha i ukoić płacz, gdyż jej rytmiczne bujanie przypomina niemowlakowi czas spędzony w brzuchu mamy,
  • bujanie kołyski pozytywnie wpływa na układ nerwowy noworodka i na rozwój mózgu,
  • nie jest drogim produktem, w szczególności, jeżeli zdecydujecie się nabyć ją prosto od producenta kołysek.

Jakie są wady łóżeczek, a jakie kołysek dla noworodków?

Oczywiście każdy produkt ma pewne minusy. Przykładowo łóżeczko nie jest małym przedmiotem i nie zawsze jest możliwość postawienia go w pobliżu łóżka rodziców. A to ma związek z tym, że doglądanie nocą dziecka będzie równało się wyjściu do innego pokoju, co być może będzie uciążliwe. Oprócz tego przez parę pierwszych miesięcy życia, noworodek bardzo często śpi w łóżku rodziców, a problem ten nie pojawia się z kołyską, która bez kłopotu stawiana jest tuż przy łóżku. Do największych minusów kołyski drewnianej należy fakt, że nie może być ona wykorzystywana zbyt długo, gdyż może być niebezpieczna dla bobasa, który bez niczyjej pomocy siada. Decydując się na nią musimy mieć więc z tyłu głowy, że posłuży nam zdecydowanie krócej niż łóżko. W dodatku dużym problemem jest nauczenie bobasa spania w łóżeczku. Jeżeli dziecko będzie przyzwyczajone do ciągłego kołysania, może mieć problemy z zasypianiem bez tego dodatku.

Jak więc widzicie, zarówno łóżeczko, jak i kołyska, mają pewne plusy i minusy. Do Ciebie rodzicu więc należy wybór i zastanowienie się co jest lepszą decyzją. Na pewno producenci kołysek działają nad tym, żeby meble te stały się bardziej popularne, w szczególności, że mają bardzo dobry wpływ na rozwój dziecka, a rodzicom z pewnością na tym zależy.