Bez kategorii

Jednoosobowa działalność – czy warto wynająć biuro rachunkowe czy załatwiać rozliczenia na własną rękę?

Nie można zaprzeczyć, że założenie i prowadzenie własnej firmy to sprawa ze wszech miar trudna i wymagająca całkowitego zaangażowania. Jedną z niezwykle ważnych zagadnień, o których trzeba pomyśleć już na samym początku, jest księgowość. Możliwości jest w tym zakresie kilka. Niektórzy podejmują decyzję, aby wynająć biuro rachunkowe, inni wynajmują księgowego, a część przedsiębiorców decyduje się na własnoręczne przeprowadzanie księgowości oraz rozliczanie wszelkich faktur.

Która opcja jest najbardziej opłacalna?

Na to pytanie niestety nie ma najbardziej prawidłowej odpowiedzi, która wesprze każdego. Prawdą jest bowiem wszystko zależy od danego przedsiębiorcy. Jeśli zakładasz firmę i jesteś osobą, która nie wie zupełnie nic na temat poszczególnych aspektów prawnych i finansowych prowadzenia przedsiębiorstwa, na pewno biuro rachunkowe jest w miarę mało ryzykownym i korzystnym rozwiązaniem. Owszem, będzie trzeba trochę za te usługi zapłacić, ale na pewno cena będzie znacznie mniejsza od prywatnej księgowej. Biuro rachunkowe zagwarantuje ci pełen profesjonalizm oraz brak zbędnych trosk w kwestii tego, czy aby na pewno wszelkie faktury rozliczyłeś w prawidłowy sposób.

Może jednak samemu?

Jeśli jednak masz znaczne obeznanie w prowadzeniu księgowości i chcesz zaoszczędzić możliwie jak najwięcej pieniędzy, biuro rachunkowe może nie być ci potrzebne. Powinieneś jednak pamiętać, że prowadzenie własnej firmy wiąże się z wieloma sprawami do załatwienia oraz ogromną liczbą obowiązków, w związku z czym możesz nie mieć czasu na dokładne prowadzenie księgowości.

W większości wypadków zatem lepiej będzie powierzyć ten zakres zadań specjalistom w tej dziedzinie. 

Szukasz Biuro rachunkowe Praga Południe, a może interesuje Cię inna część Warszawy?
W tak dużym mieście działa wiele biur rachunkowych. Na pewno odnajdziesz coś dla siebie.