Biznes

Jakich zmian w księgowości możemy się spodziewać w nadchodzącym roku?

Nadchodzący rok szykuje dla nas dużo modyfikacji w podatkach, a w konsekwencji w księgowości. Tworzy się modernizacja Polski Ład, która ma bardzo przemodelować aktualny system podatkowy. Jakie poprawki w kwocie dochodu wolnej od podatku oraz progach podatkowych będą w roku 2022? Czy są tak korzystne jak zostały pokazane przez Polski Ład, czy może jednak dużo Polaków będzie miała więcej strat niż zysków? Na co powinny przygotować się biura księgowe?

Wyższa kwota wolna od podatku i wyższy próg podatkowy

Kwota wolna od podatku w bieżącym roku wynosi 8 000 zł, a młodzi do 26 roku życia mają zerowy podatek. W przyszłym roku ma ona zostać zwiększona do 30 tys. zł dla każdego, niezależnie od zarobków. Dzięki temu niemal 70% emerytów i rencistów nie będzie wcale rozliczać PIT.

W Polsce od dawna nie były uaktualniane progi podatkowe. Co za tym idzie nie jest istotne, że kilkanaście lat temu ludzie otrzymywali znacznie mniejsze wypłaty niż obecnie – próg był taki sam jak aktualnie i wynosi 85 528 zł. W dzisiejszych czasach to nie jest suma niemożliwa do zarobienia w trakcie roku pracy i podwyższenie jej będzie bardzo pozytywnym krokiem. Drugi próg podatkowy pojawi się po przekroczeniu 120 tys. zł.

Zmiany w składce zdrowotnej

W przyszłym roku ulegną zmianom zasady na jakich trzeba będzie odprowadzać składkę zdrowotną. Do tej pory była to z góry określona kwota i każda osoba, która prowadziła działalność gospodarczą wykładała taką samą kwotę za dany rok. Od następnego roku każdy przedsiębiorca będzie płacił składkę, która będzie ściśle związana z osiąganym dochodem. Oznacza to, że im wyższy dochód, tym wyższa będzie składka. Przez to księgowość stanie się bardziej skomplikowana a to sprawi, że biura rachunkowe w Gdyni i pozostałej części kraju dostaną większą ilość roboty.

Na dodatek wszyscy podatnicy zostaną pozbawieni prawa do jej odjęcia. To znaczy, że odwrotnie do dzisiaj, od 2022 roku będziemy płacić pełen podatek i składkę zdrowotną , która wyniesie 9% naszej wypłaty. Będzie to duże zwiększenie opłat.

Następną zmianą ze składkami zdrowotnymi będzie obligatoryjne płacenie ich przez członków zarządu spółek, którzy do tej pory nie musieli tego robić.

Czy pojawią się zmiany przy wypłatach gotówkowych?

W obecnej chwili przedsiębiorcy mogą opłacać zobowiązania za pomocą przekazów gotówkowych do 15 tys. zł. Jeżeli faktury wystawione są na wyższe sumy – konieczne jest wykonanie przelewu na rachunek bankowy kontrahenta. W przyszłym roku kwota ta zostanie zmodyfikowana i zostanie pomniejszona do 8 tys. zł. Zmiana ta jest związana z tym, że wiele działań na czarno odbywa się za pomocą gotówki. Obniżając tę sumę zmusza się przedsiębiorców do robienia większej ilości przelewów, a to znowu daje większą transparentność.

Zachętą dla tego typu przedsiębiorstw ma być ulga na terminal płatniczy w podatku dochodowym. Wobec tego wydatki na zakup i obsługę terminala płatniczego wliczy się do kosztów osiągnięcia przychodu i ponownie odjąć od dochodu jako ulgę podatkową.

Zmian jest wiele i skierowane są one zarówno do osób fizycznych jak i przedsiębiorców. Więcej pracy będą miały osoby pracujące w biurach księgowych. Praca w księgowości wiąże się z musem nabywania wciąż nowej wiedzy o podatkach, dlatego dobrze jest odszukać takie biuro rachunkowe, gdzie specjaliści będą mieli najnowszą wiedzę. Z pewnością odwiedzicie takie miejsce w Gdyni, np. Biuro Rachunkowe Parakairon.