Zdrowie

Jak produkuje się kartony

Każdy z nas zwykle używa opakowań. Obecne są praktycznie wszędzie, większość produktów spożywczych jest w nie spakowana, kurier przywozi nam nasze zamówienie zapakowane w karton. Zasadniczo każda rzecz, posiada swoje opakowanie. Tektura, to najgrubszy papierniczy materiał, żeby powstała – co najmniej dwie warstwy masy papierniczej, muszą zostać sklejone. Jest ona wykorzystywana do produkcji różnego rodzaju opakowań, które wykorzystywane są między innymi w przemyśle spożywczym. Jak właściwie powstają opakowania?

Produkcja opakowań – krok po kroku

Żeby opakowanie zostało wyprodukowane na samym początku musi zostać stworzony projekt. Kiedy wyspecjalizowani pracownicy, otrzymają już gotowy projekt bądź zlecenie na wykonaniekonkretnego opakowania, zaczyna się proces projektowania. Następnie, wybierana jest tektura, zgodnie z wymaganiami oraz oczekiwaniami klienta.

Bardzo istotna jest jakość tektury – to od niej zależy wytrzymałość opakowania.Do produkcji tektury, używana jest makulatura i ścier drzewny, są one poddawane odpowiedniej obróbce chemicznej oraz termicznej. Na samym początku, otrzymuje się cienkie arkusze, które klejone są warstwowo w taki sposób, aby utworzyły tekturę. Im więcej jest warstw tektury, tym karton będzie bardziej wytrzymałe. Kartony, używane przez firmy zajmujące się przeprowadzkami, mogą mieć aż siedem warstw. Gotowa tektura, poddawana jest wykrajaniu na określony wymiar. Gotowe już opakowania, można na życzenie klienta personalizować. Na pudełkach: można naklejać naklejki, wykonać nadruki czy też wykończyć je folią bądź ozdobnym papierem.

Gdy już wszystkie opakowania, zostały wykrojone i oderwane od wszystkich pozostałych opakowań, można wykonać na nich nadruk lub poddać kaszerowaniu – jest to oklejanie, bardzo cienką warstwą papieru. Efekt końcowy daje nam miłe w dotyku opakowanie, poza tym, tak wykończone opakowania wyglądają niezwykle estetycznie. Na opakowaniach można umieścić nadruk na życzenie klienta, może to wywołać większe zainteresowanie klientów danym produktem. Ostatni etap to złożenie lub klejenie kartonów, które może odbyć się mechanicznie lub ręcznie. Po złożeniu,kartony są już całkowicie gotowe by dotrzeć do docelowego klienta. Jeśli zamówienia są duże, złożenie kartonów należy do klienta. Złożone na płasko opakowania, o wiele prościej się transportuje oraz magazynuje – zajmują dużo mniej miejsca. Niekiedy klienci, chcą otrzymać już złożone opakowania. Poznaj pełną ofertę na folmaxdruk.pl

Gotowy produkt na życzenie

Pomimo, że proces produkcji opakowań w każdym przypadku wygląda bardzo podobnie, klienci mają możliwość dopasowania ich pod względem swoich własnych potrzeb oraz oczekiwań. Sam proces, mimo że może wydawać się trudny, wcale taki nie jest. Produkt końcowy, który powstaje w tym procesie, nie tylko skutecznie chroni produkt ale i reklamuje jego zawartość, której najczęściej nie widać.