Hobby

Jak nauczyć się szyć i skąd czerpać informacje?

Dwadzieścia, trzydzieści lat temu wszyscy szyli, niemal w każdym mieszkaniu była maszyna do szycia i prawdopodobnie każdy z nas wielokrotnie dawał babci lub mamie ubrania do przerobienia. Później przyszedł czas, w którym to rzeczy w sklepach były bardzo tanie i młodzi ludzie przestali całkowicie szyć, nawet ręcznie. Zaczęto pozbywać się dziurawych skarpetek i bluzek zamiast je naprawić. Aktualnie, kiedy bardzo dużo zwraca się uwagę na świadome kupowanie i gdy własnoręcznie wykonane rzeczy są niezwykle modne, o wiele więcej osób chce się nauczyć szyć. Metod na naukę szycia jest dużo i zdecydowanie nie ma potrzeby, aby zaopatrywać się w najdroższe materiały z hurtowni, żeby ją rozpocząć.

Co jest potrzebne na początku nauki szycia?

Aby nauczyć się szyć na maszynie, konieczna jest maszyna do szycia. Jeśli nie jesteście pewni, czy spodoba Wam się to zajęcie to nie trzeba kupować najnowszej i drogiej maszyny. Na początku wystarczy pożyczona od babci nieużywana maszyna lub kupiona za kilkadziesiąt złotych na aukcji internetowej. Nikt nie będzie wymagał też drogich tkanin. Na pewno posiadacie na dnie szafy stare ubrania, których już nie nosicie – świetnie sprawdzą siębędą doskonałena samym początku. Powinniście za to kupić dobrej jakości nici. Nie ma rzeczy gorszej na samym początku przygody z szyciem jak zrywająca się cały czas nić. Wiele pasmanterii online ma w swojej ofercie bardzo dobre nici.

Nauka szycia online – czy jest to możliwe?

Jeśli jesteście z większej miejscowości to warto rozejrzeć się za stacjonarną nauką szycia. Znajdziecie też sporo szkoleń internetowych. Jeśli jednak nie chcecie wydawać pieniędzy, to wystarczą Wam darmowe treści w internecie. Znajdziecie wiele filmików na youtubie dla osób zaczynających szyć. Ogromna ilość wskazówek jest także na blogach o szyciu. Nie próbujcie robić więcej niż faktycznie umiecie. Bardzo szybko możecie rozmyślić się jeśli zdecydujecie się szyć za trudne projekty. Najpierw bardzo dobrze nauczcie się szyć prosto. Nie myślcie nawet o dodawaniu dodatków krawieckich jak na przykład guziki, rzepy albo suwaki. Na pewno przyjdzie na to odpowiedni moment. Najpierw spróbujcie uszyć proste ścierki i poszewki na poduszkę.

Jakie materiały są potrzebne na początek?

Jeśli właśnie zaczynacie to najlepiej wziąć stare ubrania, które macie w domu. Jeżeli nie macie starych albo zbędnych bluzek albo powłoczek na poduszki to spytajcie się rodziców, czy nie mają czegoś, czego mogą się pozbyć. Do ćwiczenia nie potrzebujecie ślicznej tkaniny. Kiedy już będziecie umieć podstawowe zasady szycia i będziecie chcieli zrobić coś ładniejszego to warto wybrać się do sklepu z materiałami, spojrzeć na sklepy internetowe, które zajmują się sprzedażą tkanin. Szyjąc jedynie dla siebie nie ma sensu zaopatrywać się w ogromne ilości metrów bieżących materiału w hurtowniach pasmanteryjnych. Najpierw zobaczcie też jaki materiał bierzecie. Bawełna bawełnie nie jest równa. W sklepach możecie znaleźć elastyczną dzianinę oraz mniej podatną na rozciąganie tkaninę. Warto pomyśleć co jest Wam akurat potrzebne i taki materiał kupić.

Podsumowując – jeżeli dopiero rozpoczynacie naukę szycia to nie potrzebujecie specjalnych materiałów i akcesoriów do szycia. Jeśli tylko możecie to weźcie od kogoś maszynę, na której sprawdzicie, czy szycie jest czymś dla Was. Do nauki nie potrzebujecie kilkunastu różnych ściegów, ale wystarczy jeden prosty. Ważne, żeby sprzęt działał. Nie potrzebujecie również ogromnych ilości pięknych materiałów. Wystartujcie z tym, co macie i dopiero później dokupujcie to, co będzie Wam niezbędne. Szycie to niesamowicie pożyteczna umiejętność i z pewnością fajne hobby, ale wiedzcie, że nie każdy musi to umieć i się tym zajmować.