Inne

Ile kosztuje gaz diesla?

Używanie gazu w jednostkach diesla jest w naszym kraju popularne co najmniej od dziesięciu lat. Mimo to wiele osób nadal zadaje sobie pytanie, na ile sensowna mogłaby być dla ich samochodu instalacja gazowa, a także gdzie niedrogo ją założyć.

LPG do diesla – czy to się opłaca?

Sporo rodzimych użytkowników dróg przyznaje, iż zakup samochodu z silnikiem diesla podsunęły im entuzjastyczne sądy kolegów, zachwalających uzyskane w ten sposób oszczędności. Na nieszczęście, w ślad za podwyżką cen oleju napędowego, wykorzystywanie silników wysokoprężnych staje się teraz znacznie mniej opłacalne niż dawniej. Właśnie dlatego użytkownicy aut skłaniają się ku innej obiecującej opcji, którą jest w ich oczach silnik wysokoprężny zasilany LPG.

Czy gaz w dieslu rzeczywiście jest rozwiązaniem sensownym? Doświadczeni mechanicy uważają, że w przypadku mniejszych samochodów osobowych – absolutnie nie. Obecne w nich jednostki czterocylindrowe nie potrafią odpowiednio zagospodarować pełnego potencjału gazu ziemnego. Przeróbka diesla jest więc bezcelowa.

Diesel na gaz sprawdzi się doskonale w autach wyróżniających się dużymi jednostkami napędowymi oraz sporymi przebiegami, a także pokaźnym spalaniem. Nakład finansowy zwraca się niezwykle prędko w odniesieniu do większych odległości oraz sporego załadunku. Łatwo zgadnąć, iż najmocniej usatysfakcjonowani z paliwa gazowego są zatem właściciele ciężarówek i autobusów.

Więcej poczytasz tutaj.

Diesel z LPG – jakie są koszty?

Przerobienie silnika diesla na instalację gazową nie jest działaniem przesadnie trudnym, gdyż wykonuje je wiele fachowych warsztatów w całym kraju. Wciąż jest dosyć kosztowne. Ceny zależą od typu konkretnej instalacji, modelu samochodu oraz jednostki diesla. Instalacja gazowa do osobówki wyniesie nas około pięciu tysięcy. W przypadku aut ciężarowych, ceny rosną często niemal 2-krotnie.