Edukacja

Gdzie znaleźć ukulele- stacjonarnie czy przez internet- za i zalety

Mając na myśli ukulele zazwyczaj wielu ludzi widzi po prostu niewielką gitarę. Co to jest ukulele? Dokładniej mówiąc ukulele klasyfikuje się do grupy instrumentów szarpanych. Wynika to z tego, że swoim wyglądem przypomina gitarę, aczkolwiek trochę się od niej odróżnia. Instrument ten pochodzi z wysp hawajskich. Ukulele często wykorzystywane są jako instrument akompaniujący, ale można grać na nim także solo. Ostatnimi czasy ukulele zdecydowanie zyskało na popularności, sklepy z instrumantami mają w swoim asortymencie coraz więcej tych instrumentów. Czy ukulele dostępne jest jedynie w sklepie stacjonarnym? A może warto skorzystać z oferty sklepów prowadzących sprzedaż online? 

Źródło: https://blog.przyjazne-ukulele.pl/ – strona o ukulele

Skąd się wzięło ukulele?

Ukulele pochodzi z Hawajów, ma delikatną budowę, i miłe dla ucha brzmienie. Jego początki sięgają końca XIX wieku. Pierwsze instrumenty zostały stworzone przez portugalskich imigrantów, którzy w ówczesnych czasach pojawili się na Hawajach. Na instrumencie tym grała tamtejsza rodzina królewska, i wtedy instrument ten stawał się coraz bardziej powszechny. Wtedy zostało ono częścią hawajskiej, radosnej kultury. Na początku 20 wieku było kojarzone głównie z muzyką jazzową, a w kolejnych latach jego sława stopniowo malała. Wówczas też, wykształciła się wersja instrumentu, jaka jest znana do dziś. Uważa się, że nazwa ukulele znaczy skaczącą pchłę, co z kolei ilustruje dźwięki jakie wydaje ten instrument. 

Jakie ukulele będzie najlepsze na początek?

Najważniejsze, na co trzeba wziąć pod uwagę szukając odpowiedniego instrumentu dla siebie jest jego rozmiar. Należy dopasować go wzrostu osoby grającej, co znacznie ułatwi naukę, a także wpłynie na komfort gry. Warto pamiętać, że rozmiar nie świadczy tylko jego wielkości, ale również chodzi o dźwięk ukuleli. Na rynku dostępny jest rozmiar sopranowy, koncertowy, a także tenorowy. Małe instrumenty są znacznie głośniejsze od tych większych oraz jego brzmienie jest krótkie. Najgłośniejszym ukulele jest to tenorowe, także wybrzmiewa najdłużej. Zdecydowanie większe ukulele przez swój rozmiar jest niewygodne, a także o wiele droższe. Z tego też względu rozmiarem, który jest zalecany zwłaszcza dla początkujących jest sopran. Jest to dobry model również dla dzieci, osób niskich, a także dla osób, których ręce są drobnej budowy. Można uznać, że ukulele sopranowe jest najbardziej wszechstronne. Oczywiście po nauczeniu się gry na małym rozmiarze, warto zmienić na większy i stopniowo się z nim oswajać.  Poszukując swojego pierwszego instrumentu równie ważnym parametrem jest jego cena, gdyż nie ma pewności, czy jest to instrument dla nas. 

Jak zbudowane jest ukulele?

Z czego zrobione jest ukulele? W sklepach znajdziemy instrumenty wykonane z różnorodnych surowców. Najpowszechniejsze, a także najprzystępniejsze przystępne cenowo są te ze sklejki i tworzyw sztucznych. Za ukulele dreniane trzeba zapłacić cenę dwukrotnie wyższą. Oczywiście to jak zrobione jest ukulele ma wpływ na jego dźwięk- jest on znacznie lepszy w przypadku drewnianego pudła rezonansowego. Pomimio tego początkujący raczej nie dostrzeże różnicy, dlatego na początku nie warto wydawać zbyt wiele. Następnym ważnym aspektem przy wyborze idealnego instrumentu jest jego kształt. Te najpopularniejsze mają kształt ósemki, aczkolwiek wykonywane są także w kształcie ananasa.

Gdzie warto szukać ukulele?

Decydując się na wybór odpowiedniego ukulele musimy rozważyć szereg różnych czynników. Gdy już podejmiemy decyzję jakiego właściwie ukulele poszukujemy, należy rozważyć wybór właściwego sklepu. Lepiej kupić ukulele stacjonarnie, czy przez online? Odpowiedź na to pytanie z pewnością nie jest łatwa. Obydwa rozwiązania mają plusy i minusy.

W sklepie online wybór jest z pewnością większy, i dostępność instrumentów jest prostsza. Warto pamiętać, że nie posiadając doświadczenia z tym instrumentem jesteśmy zdani tylko na siebie, bez rady ze strony fachowca. Co więcej nie mamy możliwości dociekliwego obejrzenia ukuleli czy wysłuchania jego brzmienia, a jest to ważna opcja.  Z drugiej strony sklepy internetowe kuszą znacznie niższymi cenami aniżeli w sklepach stacjonarnych, poza tym nie we wszystkich miastach znajduje się sklep muzyczny.

Jeżeli jesteśmy początkujący, dobrym rozwiązaniem byłoby skorzystanie ze wsparcia sprzedawcy stacjonarnie. Jeżeli egzemplarz jaki nas interesuje nie jest dostępny, można go oczywiście zamówić przez internet. W sytuacji bardziej zaawansowanych muzyków, którzy mają wiedzę o tych instrumentach sprawa wydaje się łatwiejsza, ponieważ mogą od razu zamówić instrument online.