Dziecko

Gdzie (i w czym) może spać noworodek i niemowlak?

Przyjście na świat noworodka zmienia bardzo wiele w życiu jego opiekunów. Na długo przed zjawienie się na świecie małego człowieka, jest wiele zrobienia, jakich trzeba przypilnować po to by po narodzinach i opuszczeniu szpitala, zarówno mama a także maluch mieli korzystne warunki. Jak to zrobić?

Czego się wystrzegać?

W pierwszej kolejności według badań badaczy, musimy zatroszczyć się o fakt, aby noworodek podczas pierwszego roku życia spało w pokoju opiekunów. Stanowi to detal, o jakim dużo młodych par nie pamięta. Największym niebezpieczeństwem w wypadku dzieci jest zdarzenie noszące nazwę SIDS – niespodziewana śmierć łóżeczkowa. Naukowcy udowadniają, że jest możliwość jej bez trudu uniknąć właśnie przez wstawienie dziecięcego łóżeczka do pokoju opiekunów. W pierwszej kolejności dlatego, iż do takiego rodzaju śmierci pośród maluchów dochodzi szczególnie przez zadławienie. Najlepiej , żeby łóżeczko noworodka stało w bliskiej odległości łóżka rodziców. Pamiętajmy również o tym, że w takich wypadkach zagrożeniem jest również to, gdy niemowlę śpi z dorosłymi, ponieważ, że istnieje prawdopodobieństwo, że będzie zgniecione przez rodziców podczas snu więc w przypadku tego sposobu należy być niezwykle ostrożnym.

W czym ma spać niemowlę?

Jeśli teraz zdajemy sobie sprawę, że najlepszym rozwiązaniem dla naszego malucha stanowi spanie w tym samym pokoju z rodzicami przypatrzmy się jeszcze jednej, tak samo ważnej, kwestii – w czym ma spać niemowlę. Świeżo upieczeni rodzice najczęściej wybierają trzy rozwiązania:

  • Łóżeczko – jest to mebel zarówno dobry w pierwszych okresach życia noworodka jak i w dalszym czasie, więc jest jednocześnie funkcjonalny i oszczędny
  • Kołysanka lub kosz – głównie przez to, że niezawodnie usypia maluszka oraz pomaga opiekunom w łatwiejszy sposób kołysać
  • Dostawka do łóżka rodziców – identycznie tak, jak wcześniej wymienione rozwiązania jest ogromną wygodą zwłaszcza dla mamy, która posiada większą możliwość kontrolowania malucha

Warto pamiętać, że rodzice muszą kompleksowo dopasować tego typu rozwiązanie, w szczególności mając na uwadze posiadany w swojej sypialni dostępny metraż. Pamiętajmy także, aby niemowlę spało bez zabawek.

Jakie materiały są najbardziej odpowiednie dla malucha?

Przy wyborze dodatków dla naszego maluszka, zwróćmy uwagę na to z jakiego surowca jest ono zrobione. Dla nowych członków rodziny najbardziej sprawdzi się drewno, szczególnie fachowo obrobione. Drewniane kołyski dla dzieci albo łóżeczka są zarówno solidne jak i bezpieczne dla dzieci. Co tym bardziej dla nowych rodziców jest dodaną wartością, gdyż profesjonalnie wykonane łóżeczko albo kołyska z drewna będą służyć nam jeszcze przez wiele lat, np. w wypadku kolejnego dziecka.