Zdrowie

Czym różnią się zawody okulisty, optyka i optometrysty?

Bardzo często w czasie wolnym siedzimy przed komputerem lub telewizorem. Specjaliści oceniają, że większość Polaków ma problemy ze wzrokiem. Wbrew pozorom nie są to schorzenia dotykające ludzi starszych, ale również młodych. Dlatego jeśli podejrzewamy u siebie wadę wzroku, powinniśmy pójść do odpowiedniego specjalisty. Wykona on odpowiednie badania, postawi diagnozę i dobierze skuteczne leczenie, czy okulary. Z pewnością każdy wie czym trudni się okulista. Ale co należy do kompetencji optyka i optometrysty? Kiedy warto się do nich udać? Ich wspólnym zadaniem jest troska o dobrą jakość wzroku. Należy dowiedzieć się, do którego specjalisty skierować się w zależności od problemu. Czym właściwie się zajmują?

Kiedy należy udać się do okulisty? 

Z pewnością każdy wie jaka jest specjalizacja okulisty – jest to lekarz od chorób oczu. Dlatego w przypadku jakiejkolwiek dolegliwości związanej z oczami warto niezwłocznie się do niego udać. Postawi on właściwą diagnozę, a następnie dobierze leczenie. W razie potrzeby może także wydać receptę na odpowiednie leki czy okulary. Okulistę należy odwiedzić nie tylko w przypadku słabego widzenia, ale także przy każdej zmianie w obrębie oczu takich jak: zapalenie spojówki, zaćma, jaskra, ropień, ciało obce. Warto pamiętać, że zawód okulisty wymaga ukończenia studiów medycznych na kierunku lekarskim. Oczywiście dolegliwości w obrębie oczu można leczyć także w szpitalu na oddziale okulistycznym. Tam specjaliści najczęściej wykonują zabiegi chirurgiczne. Gabinety okulistów znajdują się prawie w każdym mieście zarówno większym jak i mniejszym jak np.: Łódź, Trójmiasto, Szczecin, Koszalin. Z usług lekarza okulisty można skorzystać w ramach NFZ, oraz prywatnie.

Czym zajmuje się optometrysta?

Nie można zapominać, że tak jak okulista, tak samo optometrysta jest zawodem medycznym. Aby zostać specjalistą w tej dziedzinie należy skończyć studia ze specjalizacji optometrii, lub studia podyplomowe. Jednakże mało kto słyszał o tym zawodzie, zwłaszcza osoby, które nigdy nie miały problemów z widzeniem. Zgodnie z definicją optometria jest dziedziną wiedzy , która zajmuje się ostrością widzenia, zwłaszcza ochroną wzroku. Najprościej mówiąc do tego specjalisty należy się udać, kiedy mamy problem z ostrym widzeniem, szczególnie w sytuacji kiedy musimy podjąć dodatkowy wysiłek aby coś wyraźnie zobaczyć. Do najważniejszych zadań optometrysty zalicza się przede wszystkim:

  • wykonywanie badań diagnostycznych mających na celu ocenę zdrowia oczu,
  • badania ostrości widzenia przy użyciu odpowiedniego sprzętu,
  • diagnoza zaburzeń ruchu gałki ocznej,
  • porady w zakresie profilaktyki narządu wzroku, oraz dopasowanie odpowiednich ćwiczeń gałek ocznych,
  • dobranie okularów, a także soczewek kontaktowych i innych pomocy wspierających ostre widzenie.

Nie można zapominać, że w części krajów takich jak Wielka Brytania, Irlandia, Niemcy czy kraje skandynawskie optometrysta jest specjalistą do którego pacjenci kierują się od razu. Kiedy ewentualny problem wychodzi poza zakres jego kompetencji, wtedy kieruje on pacjenta do okulisty.

Jaki jest zakres obowiązków optyka? 

O ile o profesji optometrysty niewiele osób słyszało, tak optyk jest zdecydowanie powszechniejszą specjalizacją. Kiedy okulista lub optometrysta wystawi nam receptę na okulary, powinniśmy od razu udać się do salonu optyka. Odpowiada on za dobranie odpowiednich okularów, a w razie konieczności naprawy ich. Należy pamiętać, że optyk może zdecydować się na ukończenie studiów podyplomowych co umożliwi mu samodzielne przeprowadzanie badania ostrości wzroku. Można powiedzieć, że wówczas optyk otrzymuje drugą specjalizację w zakresie optometrii. W celu dopasowania odpowiednich okularów warto udać się do doświadczonego optyka, który będzie potrafił dopasować odpowiednie oprawki dopasowane do kształtu naszej twarzy. 

Inne specjalizacje w dziedzinie badania wzroku 

Nie można zapominać, że specjalizacją w zakresie optometrystyki jest również kontaktologia. Odpowiada ona za właściwy dobór szkieł kontaktowych. Zawód refrakcjonisty specjalizuje się w wadach refrakcji układu optycznego. Refrakcjonista ma znacznie mniejsze kompetencje w porównaniu z optometrystą. Aby zdobyć ten zawód należy ukończyć policealną szkołę optyczną albo specjalistyczny kurs zawodowy. Ortoptysta z kolei zajmuje się wspomaganiem pracy okulisty, szczególnie w badaniach diagnostycznych czy rehabilitacji narządu wzroku. Kolejną specjalizacją w zakresie zdrowia oczu jest tyflopedagog. Pracuje on z osobami dorosłymi i dziećmi od urodzenia niewidomymi. Często specjaliści pracujący z osobami niewidzącymi rozszerzają swoje kwalifikacje o kursy umożliwiające prowadzenie zajęć w zakresie orientacji w przestrzeni. Zmysł wzroku jest niezwykle istotny w życiu codziennym, dlatego warto o niego dbać. W razie jakiejkolwiek dolegliwości trzeba niezwłocznie pójść po poradę do specjalisty, który będzie umiał dopasować odpowiednie leczenie. Tutaj równie istotna jest profilaktyka, dlatego zaleca się okresowae badanie wzroku raz na rok. Szczególnie osoby posiadające na co dzień okulary korekcyjne muszą kontrolować wzrok. Specjalista skontroluje, czy szkła są dobrze dobrane i czy spełniają swoje zadanie. Zdarza się, że dane szkła nie służą naprawie wzroku i należy je wymienić na inne.