Edukacja

Czym różni się nauka angielskiego w przedszkolu, od tej w szkole?

Jakie są metody nauki języka angielskiego dla przedszkolaków?

Zobaczyć można wiele stylów nauki i inne zostaną zastosowane dla dorosłych ludzi, a inne dla przedszkolaków. U przedszkolaków najczęściej stosowane są:

  • nauka multisensoryczna,
  • sposób reagowania całym ciałem,
  • metoda komunikacyjna,
  • metoda audiolingwalna,
  • metoda bezpośrednia,
  • metoda immersji.

Przykładowo nauka sensoryczna wprowadza dużą ilość gier i zabaw po angielsku, w konsekwencji jest doskonała tak samo dla przedszkolaków, jak i trochę większych dzieci. Nauka z użyciem metody reagowania całym ciałem również jest często widywana w przypadku przedszkolaków, gdyż związana jest z reakcją motoryczną malucha. Często stosowana metoda komunikacyjna widywana jest przy dzieciach, które są osłuchane z językiem obcym i zakłada ona, że od samego początku dzieci posługują się językiem obcym.

Czym jest immersja i kiedy jest stosowana?

Jednym z najczęściej stosowanych sposobów nauki języka w przypadku przedszkoli wielojęzykowych jest immersja. Jest ona tak często spotykana i posiada rzeszę swoich zwolenników, dlatego, że polega na nauce przedszkolaków języka angielskiego, bez przekładania tego na język polski. W konsekwencji maluchy uczą się go podświadomie, tak jak dzieje się to z językiem ojczystym. Tym sposobem angielskiego przeważnie naucza się w przedszkolach niepublicznych dwujęzycznych, gdzie zatrudniani są native speakerzy. Dzieci używają języka angielskiego w codziennych sytuacjach – w trakcie gier, posiłków a także spacerów. Przynosi to wspaniałe efekty i powoduje, że przedszkolaki nie czują się nienaturalnie w trakcie używania go i nie myślą wciąż o tym, czy dobrego czasu wykorzystali, jak to dzieje się u dzieci starszych. 

Dlaczego tak ważne jest zadbanie o dobrą naukę języka angielskiego w przedszkolu?

Dzieci im młodsze, tym szybciej i prościej łapią język. U starszych dzieci trudniej jest wprowadzić część z metod, chociażby niesamowicie docenianą immersję. Maluchy w mig łapią nowe słówka oraz łatwe zdania. Świetnie również sprawdza się u nich nauka poprzez zabawę, co niekoniecznie jest odpowiednim sposobem w przypadku uczniów wyższych klas szkół podstawowych. Powinno się mimo wszystko pamiętać o kilku podstawowych zasadach nauki dzieci w wieku przedszkolnym. To co najważniejsze, to przedszkolaki mają krótki czas koncentracji i nie można planować kilku godzin lekcji na raz. Dobrze czują się naśladując innych, co za tym idzie doskonale zdadzą egzamin zabawy w teatrzyk. No i na koniec – dzieci takie łapią wiedzę poprzez doświadczenia, które stymulują zmysły. Z tego powodu świetnie jest uczyć je przy pomocy metod naturalnych, w których nie muszą siedzieć w ławce, ale bawić się i uczyć się rymowanek, albo śpiewać piosenki. 
Bardzo istotne jest wybranie właściwego przedszkola angielskiego, w którym nauczyciele będą umieli uczyć takie przedszkolaki. Oczekiwania na pewno spełni przedszkole niepubliczne w Łomiankach.