Zdrowie

Czy masażysta jest odpowiedzialnym zawodem? – opinie masażystów

Branża medyczna ciągle się modernizuje – zapotrzebowanie na absolwentów szkół medycznych jest wysoki. Jednym z bardziej poszukiwanych zawodów medycznych jest masażysta. Z tego powodu wielu młodych ludzi stających przed wyborem zawodu, powinno przeanalizować zapotrzebowanie rynku pracy. Osoba robiąca masaż leczniczy powinna mieć zwód medyczny, ponieważ jest to świadczenie zdrowotne.

Żeby zostać technikiem masażystą trzeba skończyć dwuletnią szkołę medyczną. Takie szkoły można spotkać w większych miastach jak np. Toruń. Podczas nauki można nauczyć się wielu technik masażu takich jak: leczniczy, klasyczny, sportowy, profilaktyczny a także kosmetyczny. W jakich miejscach może szukać zatrudnienia absolwent takiej szkoły? Czy zawód masażysty jest trudny? Na jakie zarobki może liczyć absolwent? 

Masaż w Toruniu przyniesie Ci ukojenie w bólu karku.

Dlaczego opłaca się postawić na zawód technika masażysty?

Analiza rynku pokazuje, że od jakiegoś czasu nie ma zbyt wielu wykwalifikowanych masażystów. Dzięki dużemu zapotrzebowaniu nie powinno być problemów ze znalezieniem zatrudnienia. Ilość  pacjentów z problemami układu ruchu, a najczęściej z chorobami kręgosłupa stale rośnie. W chwili obecnej można uznać, że jest to choroba cywilizacyjna, która dotyka wiele osób. Dobrze przeprowadzony masaż, przez wykwalifikowanego masażystę może przynieść ulgę w bólu, a także całkowicie go wyeliminować. Taka pomoc pacjentom w ich schorzeniach może przysporzyć masażyście dużo satysfakcji z wykonanej pracy. W przypadku różnego rodzaju obrażeń, masaż jest również polecaną formą terapii, pomagającą dojść do zdrowia. 

Czym właściwie zajmuje się technik masażysta?

Dobrze wykwalifikowany masażysta musi znać wszelkie rodzaje masaży zarówno lecznicze, jak i relaksacyjne. Potrafi dopasować on odpowiedni masaż w zależności od schorzenia, oraz innych uwarunkowań pacjenta takich jak ogólny stan zdrowia czy wiek. Celem masażysty jest zwalczanie różnych dolegliwości bólowych oraz pomoc w powrocie do zdrowia po doznanych kontuzjach. Zasadniczą umiejętnością jest rozpoznawanie wad postawy i metody zwalczania ich. 

Czy masażyści mają jakieś ścieżki rozwoju?

Ze względu na dużo różnych technik masażu, wykonawca może doskonalić się w wybranych. Na pewno każdy z tych masaży w inny sposób wpływa na ciało, z tego powodu opłaca się zdobywać wiedzę na ten temat. Inaczej przeprowadza się masaże lecznicze, a inaczej te, których najważniejszym celem jest zmniejszenie stresu czy redukcja cellulitu. Masażysta specjalizujący się w masażach leczniczych może otrzymać posadę w przychodniach, ośrodkach fizjoterapii czy w sanatoriach.

Z pewnością nie ma przeszkód aby otworzyć swój własny gabinet. Jeśli zdecyduje się na ścieżkę kariery masażu relaksacyjnego, wtedy zatrudnienie może znaleźć w gabinetach kosmetycznych, centrach spa, klubach sportowych, siłowniach. Wybór tej ścieżki kariery także umożliwia założenie swojej własnej działalności. Jeżeli chodzi o zarobki w tym zawodzie to z pewnością na największe może liczyć absolwent, który zechce otworzyć swój własny gabinet masażu. Jednakże powinien mieć świadomość, że trzeba zainwestować w np. łóżko do masażu, oraz zyskać choć odrobinę doświadczenia. 

Czy masażyści lubią swój zawód? 

Dla większości masażystów ta praca jest również ich pasją. Niewątpliwie jest to trudna fizycznie praca, w którą trzeba włożyć sporo wysiłku. Jednakże jeżeli ktoś kocha to co robi i nieustannie się dokształca – wówczas staje się bedyskusyjnym profesjonalistą. Masażyści także w pewnym względzie są pewnego rodzaju terapeutami – często podczas takiej sesji pacjenci zwierzają się. Na pewno jest to praca dająca wiele satysfakcji, mimo wszystko masażyści często uskarżają się na niemoralne propozycje które składają klienci. Głównym kłopotem są „pacjenci”, którzy wymagają masażu erotycznego. Oczywiście zawsze spotykają się z odmową, ale z pewnością nie jest to przyjemne doświadczenie dla masażysty.

Zawód technika masażysty jest perspektywiczny. Absolwent szkoły medycznej uczący się na kierunku technika masażysty z pewnością nie będzie miał najmniejszego kłopotu z otrzymaniem pracy. Trzeba pamiętać, że jest to trudny fizycznie i psychicznie zawód, w którym trzeba nieustannie się kształcić. Z tego powodu warto, aby osoba, która zdecyduje się na ten kierunek lubiła to co robi, wtedy ewentualne trudności nie będą zbyt wielkim kłopotem.