Męski styl

Czy garnitur w kratę to dobry wybór?

Krata zazwyczaj nie kojarzy się ze wzorem stosowanym na garniturach męskich. Pomimo to, ostatnio powraca ona do łask, także na oficjalnych zestawach. Jest to wzór niezwykle chętnie wybierany zwłaszcza w modzie ślubnej, i często pasuje ona do większości sylwetek.  Po taką stylizację sięgają nie tylko młodzi mężczyźni, ale również Ci dojrzalsi. Niewątpliwie krata odznacza się w grupie jednolitych garniturów. Oczywiście do tak nietypowego zestawu powinno się odpowiednio dobrać pozostałe dodatki jak buty, zegarek czy muszka. Na jakie okazje wybrać garnitur w kratę? Jak odpowiednio wybrać rodzaj kraty?

Skąd się wzięła moda na garnitur w kratę?

Jak wiadomo moda na garnitury w kratę powróciła do łask w miarę niedawno, na pewno nie jest to współczesny wzór. Tego rodzaju garnitury były popularne już w dwudziestoleciu międzywojennym. Wtedy jednolite zestawy uważano za ekstrawaganckie.  W tamtych czasach za wzór mody uchodził ówczesny książę Walii – Edward VIII. Do dziś itnieje określenie „krata księcia Walii”, które oznacza szczególny biało – czarny deseń przełamany niebieską nitką. Szczególnie chętnie wybierali go młodzi Brytyjczycy oraz Amerykanie, uważając to za nowoczesną alternatywę gładkich zestawów. Garnitur w kratę kojarzy się również z ubiorem myśliwych, aktorów, czy filmowych gangsterów. W kolejnych latach wyszły one z domów mody, aby ponownie do nich powrócić stosunkowo niedawno. Obecnie jest to wzór bardzo lubiany zwłaszcza przez przyszłych panów młodych, ale również na spotkania biznesowe i duże przyjęcia, gdzie z pewnością będzie się odznaczał.

Koszula do garnituru w kratę

Garnitur w kratę doskonale nada się zwłaszcza dla mężczyzn którzy chcą wyróżnić się w tłumie, a także takich, którzy nie boją się eksperymentować z modą. Aby taki ubiór wyglądał dobrze, warto dobrze wybrać wszystkie dodatki. Jednym z najważniejszych jest niewątpliwie koszula. Warto tutaj trzymać się reguły, że kiedy w naszym stroju dominuje jakiś wzór, reszta powinna być stonowana, gładka. Szukając garnituru warto szukać  „bezpiecznej” kraty, która delikatnie kontrastuje z kolorem przewodnim. Oznacza to, że do granatowego garnituru dobrze będzie wyglądała delikatna, jasnoniebieska krata. W przypadku koszuli warto znaleźć gładką i jednokolorową. Nie zawsze chodzi o kolor biały, można próbować z innymi kolorami zgodnie z zasadami dobrego gustu. Na pewno garnitur w kratę nie eliminuje zupełnie jakichkolwiek wzorów na koszuli. Należy je po prostu dobierać starannie z wyczuciem dobrego smaku.

Jak dobrać dodatki do garnituru w kratę?

Wybór odpowiednich dodatków do garnituru w kratkę zależny jest od rodzaju stylizacji jaką chcemy skomponować. Inne będą dobre do formalnych spotkań biznesowych, a inne do luźnego spotkania z przyjaciółmi. Ciekawe połączenie taki ubiór tworzy w zestawieniu z trampkami w stylu casual. Dobór dodatków zależny jest od rodzaju kraty, łatwiej jest je dobrać do subtelnego, stonowanego wzoru. Warto dopasować koszule jasne, kolorystycznie nawiązujące do koloru reszty ubioru. W czasie uroczystości formalnych warto także postawić na klasykę jeśli chodzi o buty. Najlepiej dobrać proste, skórzane, kolorystycznie pasujące do reszty ubioru. Eleganckiego stylu dopełnią odpowiednio dobrane spinki do mankietów. Niektórzy panowie chętnie do dużej części stylizacji noszą zegarki, co także jest odpowiednim wyborem jeśli chodzi o garnitur w kratę.

Czy garnitur w kratkę jest dobrym wyborem dla pana młodego? 

W ostatnich latach krata na garniturze jest chętnie wybierana przez przyszłych panów młodych. Mimo wszystko jest to stosunkowo odważny wzór, dlatego warto przemyśleć dla kogo będzie on odpowiedni? Wbrew pozorom i powszechnym opiniom garnitur w kratkę jest dobrym rozwiązaniem właściwie dla każdego mężczyzny. Krata na takim zestawie może być zarówno wyrazista, jak i bardziej stonowana, dlatego odpowiednio dobrana sprawdzi się przy każdym rodzaju sylwetki pana młodego. Jeżeli sami nie umiemy wybrać najwłaściwszego wzoru, warto przed tak ważnym dniem jakim jest ślub skorzystać z porad profesjonalnego stylisty. Warto wspomnieć, że krata jest dobrym wzorem zarówno dla młodych mężczyzn, jak i tych dojrzałych. Wszystko zależy od odpowiedniego dopasowania koloru, fasonu itp. Często wesele organizowane są z wyjątkowym motywem przewodnim. Garnitur w kratę jest idealnym wyborem jeśli chodzi o ślub w stylu boho, rustykalnym czy w stodole.  

Garnitur w kratę – na co dzień i od święta

Warto postawić na garnitur w kratę, jeżeli chcemy wyróżnić się z tłumu, oraz pokazać, że znamy się na obecnie panujących trendach. Oczywiście nie zawsze trzeba zakładać całego kompletu na raz. Na nieoficjalne spotkania warto wybrać np. spodnie w kratę, i do tego sweter w stylu casualowym. Marynarka w kratę natomiast idealnie się zarówno do jeansów, jak i chinosów. Taki komplet jest doskonałym strojem umożliwiającym komponowanie wielu wersji stylistycznych. Krata w stroju formalnym, jak i tym codziennym jest świetnym wyborem o każdej porze roku. Ślub jesienny jest sposobnością do pokazania się w brązach, szarościach, beżach. Odważniejsi panowie mogą postawić na ostrzejsze kolory jak na przykład burgundy czy szmaragd. Tak dopasowany komplet pana młodego z pewnością zaakcentuje jego silną osobowość ale także go wyróżni.