Zdrowie

Co zdecydowanie powinno się wiedzieć jeśli chodzi o implanty stomatologiczne?

Stomatologia estetyczna to bardzo rozwijająca się współcześnie dziedzina medycyny. Pozwala ona przywrócić zdrowy i pełny uśmiech. W można zdecydować się na wstawienie implantu zębowego, który pozwoli zrekonstruować utracone uzębienie. Co zdecydowanie dobrze jest wiedzieć na temat implantów stomatologicznych?

Artykuł powstał w oparciu o wiedzę gabinetu zmiejswojusmiech.pl, specjalizującym się w implantach zębowych.

Implanty zębowe – kilka słów wstępu

Implant stomatologiczny to niezwykle ważna część konstrukcji, która pozwala na odtworzenie utraconego zęba. Jest to śruba montowana w dziąśle. Implant ułatwia późniejsze założenie korony protetycznej. Implanty stomatologiczne wykorzystuje się do rekonstrukcji zęba lub części zgryzu. Głównym zadaniem implantu jest możliwość rekonstrukcji zęba lub części zgryzu. Jest on tytanową śrubą, którą montuje się w dziąśle. Umożliwia to późniejsze przymocowanie korony protetycznej.

Komu polecany jest zabieg założenia implantu?

Założenie implantu stomatologicznego jest polecane dla osób, które utraciły swoje naturalne uzębienie na skutek różnych czynników. Do najczęstszych przyczyn można zaliczyć nieleczoną paradontozę lub nieodwracalne uszkodzenie zębów wskutek próchnicy. 

Trzeba pamiętać, że implanty zębowe nie nadają się dla każdego. Istnieją pewne przeciwwskazania do wykonania zabiegu. Na założenie implantu nie mogą zdecydować się na przykład kobiety w ciąży i pacjenci, u których wciąż rosną kości szczęki. Innymi przeciwwskazaniami będzie cukrzyca, nowotwór czy wady serca.

W jaki sposób przebiega wszczepienie implantów zębowych?

Pierwszym krokiem do założenia implantów stomatologicznych jest konsultacja z pacjentem, w czasie której odbywa się wywiad oraz zostanie wykonane zdjęcie pantomograficzne. Specjalista określa czy wstawienie implantów będzie możliwe i bezpieczne. Sam zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym i nie trwa dłużej niż 2 godziny. Po założeniu implantu zębowego powinno się ograniczyć jedzenie przez najbliższe kilka godzin, a w kolejnych dniach zaleca się unikać ciepłych posiłków i wybierać jedynie lekkie, płynne potrawy.

W zależności od danego pacjenta lekarz może wybrać implanty zębowe jednofazowe lub dwufazowe. Zwykle wybierane są implanty dwufazowe. Ich montaż można podzielić na dwa etapy: na początku zakłada się śrubę, a następnie po wygojeniu można przystąpić do dalszej części – przymocowania korony protetycznej. W niektórych przypadkach specjaliści decydują się na jednofazowe implanty, które pozwalają zdecydowanie skrócić czas oczekiwania na wstawienie korony protetycznej. W czasie zabiegu od razu zakładana jest śruba wraz z koroną.