Zdrowie

Chirurg stomatologiczny – czym się zajmuje? Czym różni się od dentysty?

Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że w sytuacji bolących zębów lub wszelkich schorzeń jamy ustnej warto udać się do lekarza. Obecnie medycyna jest w stanie nieustannego rozwoju,  a takich fachowców jest coraz więcej, także jeśli mowa o dbaniu o doskonały stan uzębienia. Mnóstwo pacjentów regularnie zachodzi w głowę, czy z daną dolegliwością należy wybrać się do fachowca takiego jak dentysta, czy może chirurg stomatologiczny (Gryfino) będzie lepszym rozwiązaniem. Wytłumaczymy dziś różnice pomiędzy tymi dwoma zawodami, jak również przedstawimy, w jakich wypadkach trzeba korzystać z usług jednego lub drugiego. Zagadnienie to jest bardzo proste, lecz zdaje się, że stosunkowo mało osób wie o dokładnych różnicach.

Chirurg stomatologiczny, dentysta i ortodonta – podstawowe fakty

Nade wszystko należy na samym początku zauważyć, że fachy takie jak chirurg stomatologiczny, dentysta, a także ortodonta, różnią się od siebie, w dużej mierze bardzo drastycznie.

Lekarz stomatolog

Zacznimy może od fachu najpopularniejszego, a więc dentysty. Dentysta to osoba, która zajmuje się leczeniem różnorakich dolegliwości zębów oraz szczęki.

Ortodonta

Ortodonta z kolei to fachowiec, który zajmuje się nade wszystko regulowaniem ułożenia zębów oraz podejmuje decyzje odnośnie leczenia aparatami zębowymi czy też szynami stomatologicznymi.

Chirurg stomatologiczny

Z kolei chirurg dentystyczny to profesjonalista, którego obowiązki są znacznie bardziej rozległe z jednego prostego względu – nie zajmuje się tylko zębami, jak poprzednio opisani specjaliści, ale także całym obszarem jamy ustnej. Czyni to z niego fachowca, który sprosta nawet najbardziej skomplikowanym wyzwaniom, takim jak między innymi implantologia. 

W czym może pomóc chirurg stomatologiczny i w jakich sytuacjach warto się do niego wybrać?

Warto wiedzieć, że zakres prac wykonywanych przez chirurga stomatologicznego jest znacznie bardziej obszerny od zwykłego stomatologa. W zakres jego usług wchodzi między innymi usuwanie zębów mądrości czy wycinanie różnorakich ubytków zębów, jak również implantologia (Gryfino), to znaczy wszczepianie implantów zębów. Chirurg stomatologiczny jest także specjalistą, do którego trzeba udać się, kiedy istnieją podejrzenia, że mamy nowotwór kości twarzoczaszki albo jamy ustnej – dzięki swoim kompetencjom chirurg stomatologiczny (Gryfino) z pewnością będzie w stanie poradzić sobie z tego rodzaju przypadłościami. Podsumowując, chirurg stomatologiczny jest zawodem niezwykle rozległym i wymagającym olbrzymich kompetencji, ale przy tym też odpowiedzialny. Każdy, kto się uda do chirurga stomatologicznego, może liczyć na szybkie zażegnanie nawet najbardziej nieprzyjemnych schorzeń dotyczących nie tylko zębów, ale i całej powierzchni jamy ustnej.